Ako prebieha vyšetrenie?
Na vyšetrenie je potrebné sa dostaviť 10 minút pred vyšetrením a priniesť žiadanku od odborného lekára.
Počas celého vyšetrenia sa vám bude venovať skúsený rádiologický technik, ktorý vás usmerní do kabínky kde je potrebné si odložiť všetky osobné a elektronické veci a vyzliecť sa podľa pokynov technika.
Vyšetrenie prebieha väčšinou na chrbte. Ruky máte zapažené za hlavou alebo
pri tele.
Pri väčšine vyšetrení, ktoré vykonávame je potrebné podať kontrastnú látku. Kontrastná látka sa pije alebo podáva injekčne podľa toho, aký orgán alebo časť tela sa vyšetruje.
Stôl, na ktorom budete ležať, pomaly zachádza do prstenca CT prístroja,
ktorý sa okolo vás otáča.
Je veľmi dôležité, aby ste sa počas vyšetrenia nehýbali a počúvali dýchacie pokyny z reproduktora.
CT vyšetrenie môže byť pre pacientov trpiacich klaustrofóbiou stresujúce.
Vzhľadom k rýchlosti vyšetrenia 5-20 minút a pomerne veľkému priestoru okolo vás je väčšina pacientov schopná ho zvládnuť.


Čo je to kontrastná látka?
Na CT vyšetrení sa používajú rádio-kontrastné látky obsahujúce jód, ktoré zvyšujú viditeľnosť cievnych štruktúr a orgánov. Kontrastnú látku podávame ústne alebo cez žilu.
O podaní KL rozhoduje lekár (rádiológ) počas vyšetrenia. Na podanie nám slúži automatická injekčná striekačka Optivantage DH, ktorá nám umožňuje podať KL počas vyšetrenia a pod určitým tlakom.
Po podaní KL môže pacient cítiť veľké teplo po celom tele, horkú chuť v ústach, pocit na močenie. Tieto pocity sú normálne a veľmi rýchlo odznejú.
V zriedkavých prípadoch môže kontrastná látka vyvolať zdravotný problém alebo alergickú reakciu. Preto ak ste už v minulosti mali alergickú reakciu na kontrastnú látku, je to potrebné pred vyšetrením konzultovať s indikujúcim lekárom a nahlásiť to rádiologickému technikovi pred vyšetrením.
Veľmi výnimočné prípady:
Ak sa do 24 hodín od podanie KL objaví alergia vo forme svrbenia, vyrážky, začervenanie kože, opuch alebo problémy s dýchaním treba ísť na pohotovosť alebo v ťažších prípadoch zavolať RZP (155) a nahlásiť alergiu z podania jódovej kontrastnej látky.
Kedy sa CT neodporúča?
- TEHOTENSTVO
- Pozitívna alergická anamnéza na JÓD (v takomto prípade budete vyšetrený bez kontrastnej látky, iba natívne)
- Vysoké hodnoty kreatinínu v sére (v takomto prípade budete vyšetrený bez kontrastnej látky, iba natívne)
- V prípade iných alergií alebo alergických reakcií je nutná konzultácia s indikujúcim lekárom a následné zváženie protialergickej prípravy


Čo je to CT?
Termín CT znamená počítačovú tomografiu, čo je počítačový röntgenový zobrazovací postup, ktorý využíva röntgenové lúče na vytvorenie detailných snímok tela.
CT zobrazovanie sa stalo jednou z najdôležitejších technológií v medicínskom zobrazovaní, ktoré poskytuje lekárom cenné pohľady do ľudského tela.
CT vyšetrenie je bezbolestné a používa sa pri diagnostike širokého spektra chorôb a poranení:
- úrazy
- zápaly
- krvácania
- zložité zlomeniny
- liečba rôznych zdravotných stavov vrátane rakoviny a srdcových chorôb.
Prístroj vyzerá ako tunel a vyšetrenie trvá 5-20 minút (približne 2-8 krát rýchlejšie ako MR vyšetrenie).